UMCS będzie realizował projekty w Poleskim Parku Narodowym

Rozstrzygnięto konkurs w ramach „Funduszu badań i działań na rzecz ochrony środowiska na obszarze Lubelskiego Zagłębia Węglowego”, który powstał na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy Lubelskim Węglem Bogdanka a Poleskim Parkiem Narodowym. 7 maja br. w siedzibie PPN w Urszulinie odbyło się spotkanie z lubelskimi naukowcami, których projekty uzyskały dofinansowanie.

W imieniu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dwie umowy podpisał prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesław Gruszecki. W spotkaniu uczestniczyli także kierownicy zwycięskich projektów: dr hab. Stanisław Chmiel, prof. UMCS z Katedry Hydrologii i Klimatologii oraz dr hab. Paweł Buczyński, prof. UMCS z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody.

Jak podczas wydarzenia tłumaczyła Agata Kostarz, z-ca dyrektora ds. strategii i zrównoważonego rozwoju w LW Bogdanka: „Naszą intencją jest zaangażowanie naukowców z rodzimych uczelni do przebadania, a następnie kooperacji we wdrożeniu działań służących minimalizowaniu oddziaływania działalności wydobywczej na ekosystemy Poleskiego Parku Narodowego. To także element wspomagający realizację działań ochronnych stojących przed Parkiem, które wynikają z Planu ochrony dla PPN ustanowionego przez Ministra Środowiska”.

Pracownicy naszego Uniwersytetu będą prowadzić na terenie Poleskiego Parku dwa projekty badawcze. Zespół pod kierownictwem prof. Stanisława Chmiela zrealizuje „Wdrożenie systemu monitoringu hydrometeorologicznego do operacyjnego diagnozowania i zarządzania ekosystemami wodnymi PPN”. Z kolei naukowcy pod przewodnictwem prof. Pawła Buczyńskiego zbadają „Torfianki w Lesie Bagno jako siedliska wtórne i ostoje dla owadów związanych z torfowiskami przejściowymi i wysokimi w Poleskim Parku Narodowym. Inwentaryzacja, ewaluacja, ochrona”.

Fot. Paweł Buczyński

    Aktualności

    Data dodania
    8 maja 2024